نحوه ی خواندن سایز لاستیک

 

سایز لاستیک
اعدادی روی دیواره لاستیک نوشته شده است که نشان دهنده ی اندازه ی لاستیک هستند، برای خودرو های مختلف سایز تغییر میکند و بر اساس سه عدد که نشان دهنده پهنا، نسبت منظر و قطر رینگ میباشند درج میشود.

رقم اول: پهنای تایر
اولین عدد سه رقمی در سایز،‌ نشانگر پهنای لاستیک ماشین شما در واحد میلیمتر می باشد. 

رقم دوم: درصد فاق
در صنعت لاستیک به دیواره کناره آن فاق گفته می شود. عدد دو رقمی بعد از ممیز در سایز لاستیک، نشان دهنده درصد فاق لاستیک شما بوده و بیانگر نسبت فاق لاستیک به پهنای آن (به درصد) می باشد. 

ساختار لاستیک
کلمه لاتین بعد از دو رقم درصد فاق نشانگر نوع ساختار داخلی لاستیک می باشد. امروزه اکثر تایرهای موجود در بازار از تکنولوژی رادیال (Radial) استفاده کرده که به صورت مخفف به شکل R در سایز لاستیک نمایش داده می شود. به دلیل اینکه تکنولوژی اکثر لاستیک ها رادیال می باشد، حرف R از سایز حک شده روی برخی از لاستیک هاحذف شده و سایز به صورت 215/65/15 نمایش داده می شود.
در برخی از لاستیک های اسپرت که قابلیت حرکت با سرعت های بالا را دارند، به جای حرف R از ZR استفاده می شود.

رقم سوم: سایز رینگ (قطر رینگ)
به ساختار فلزی که لاستیک دور آن قرار می گیرد،‌ رینگ گفته می شود. برخی از رینگ ها دارای پوششی از جنس پلاستیک و کائوچو می باشند که نام و نشان خودروساز روی آن حک شده است. دسته ای دیگر از رینگ ها نیز تمام فلزی می باشند. دو رقم بعد از درصد فاق ( و ساختار لاستیک در صورتی که روی لاستیک حک شده باشد) نشانگر قطر رینگ داخل تایر بوده و به آن سایز رینگ نیز گفته می شود.

شاخص بار
دو رقم بعد از سایز رینگ که با فاصله کمی از آن حک شده است، شاخص بار لاستیک می باشد. شاخص بار لاستیک میزان تحمل بار توسط آن و یا بیشترین باری را که با فشار باد استاندارد تحمل می کند را نشان می دهد. هر چه شاخص بار بالاتر باشد، میزان تحمل بار لاستیک نیز بالا می رود. 
توجه داشته باشید که اگر خودروی شما معمولا تعداد نفرات بالا و یا بارهای سنگین را حمل و نقل می کند، باید از یک لاستیک با شاخص بار بالا استفاده کنید. عدم انتخاب تایر با شاخص بار مناسب،‌ ممکن است منجر به خسارات مالی و جانی برای سرنشینان خودرو گردد.

شاخص سرعت
تک حرف حک شده بعد از شاخص بار لاستیک، نشانگر حداکثر سرعت مجاز برای آن لاستیک می باشد. در انتخاب لاستیک باید دقت کنید که شاخص سرعت لاستیک با حداکثر سرعت مجاز لاستیک هماهنگ باشد. عدم هماهنگی شاخص سرعت با حداکثر سرعت خودروی شما ممکن است منجر به خطرات مالی و جانی منجر شود. مثلا اگر حداکثر سرعت مجاز لاستیک 140 کیلومتر در ساعت باشد و شما با سرعت 200 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید، خطر ترکیدگی لاستیک و چپ کردن خودروی شما وجود دارد.

 

 

 

 

نحوه ی خواندن سایز لاستیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *